بررسی و اجرای پوشش ضد حریق

ضد حریق
معرفی پوشش ضد حریق، نحوه اجرا و محاسبه آن
سپتامبر 25, 2021
ساخت اسکلت فلزی
ساخت اسکلت فلزی
دسامبر 15, 2021
اجرای پوشش ضد حریق

برای اجرای پوشش ضد حریق توجه به چه فاکتور هایی اهمیت دارد؟ از چه شرکتی برای اجرای پوشش ضد حریق ساختمانتان کمک میگیرید؟

در مطالب قبلی شما را با معرفی پوشش ضد حریق، نحوه اجرا و محاسبه آن آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص اجرای پوشش ضد حریق به دست آورید.

پوشش ضد حریق چیست؟

پوشش ضد حریق پوشش های واکنشی هستند که برای به حداقل رساندن آثار آتش سوزی استفاده می شوند. هنگامی که بر روی فولاد ساختاری اعمال می شوند ، هنگامی که در معرض دمای بالای 250 درجه سانتیگراد قرار می گیرند ، متورم می شوند و یک لایه از زغال سنگ کربنی معدنی تشکیل می دهند. این امر فولاد را از گرما عایق می کند و باعث می شود توانایی تحمل بار خود را برای مدت بیشتری حفظ کند. در نتیجه ، زمان بیشتری برای تخلیه ساختمان و واکنش اضطراری وجود دارد که به طور بالقوه جان افراد را نجات می دهد.

هنگام تعیین سیستم های پوشش دهانه متداول ، عوامل متعددی را باید در نظر گرفت ، از جمله مدت زمان و دوام آتش سوزی ، برای اطمینان از مناسب بودن سیستم در صورت بروز آتش سوزی.

اجرای پوشش ضد حریق

بررسی فاکتورهای مهم در اجرای پوشش ضد حریق

هنگامی که سیستم های پوشش دهی زیاد مشخص می شوند ، “مدت زمان آتش” (یعنی مدت زمانی که سیستم به فولاد اجازه می دهد تا ظرفیت تحمل بار خود را در حین آتش سوزی حفظ کند) اغلب مورد توجه اصلی است. به طور معمول ، مدت زمان آتش سوزی از 30 دقیقه تا 120 دقیقه متغیر است. مدت زمان آتش سوزی مورد نیاز برای یک ساختمان خاص به عوامل مختلفی بستگی دارد و اغلب توسط کدهای ساختمان محلی تعیین می شود.

با این حال ، یکی دیگر از ملاحظات کلیدی یعنی دوام را نمی توان نادیده گرفت. دوام توانایی سیستم پوشش واکنشی برای حفظ سطح مناسب حفاظت از آتش پس از قرار گرفتن در معرض شرایط محیطی ، چه در مرحله ساخت و چه در هنگام استفاده نهایی است. بسیار مهم است که دوام به درستی پیش بینی شود ، زیرا هوازدگی زودرس یا پیری سیستم پوشش ممکن است تأثیر منفی بر ویژگی های حفاظتی پوشش ضد حریق داشته باشد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
مهمترین دلایل استفاده از پوشش ضد حریق

هنگام تعیین سیستم کامل ، باید مدت زمان آتش سوزی و دوام آن را در نظر گرفت.

  • دوام در حین ساخت و سرویس

سیستم های پوشش دهی معمولاً شامل چندین لایه از رنگ های مختلف است که یک سیستم دو لایه (آغازگر توده ای) ممکن است برای محیط های کم خورنده کافی باشد. یک سیستم سه لایه (پرایمر متناوب پوشش) ممکن است برای محیط های خورنده ترجیح داده شود.

دوام یک سیستم روکش گیر ممکن است تحت تأثیر محیط ساخت و ساز و محیط استفاده نهایی قرار گیرد. به عنوان مثال ، یک سیستم پوشش دهی پیچیده که برای شرایط استفاده نهایی داخلی با رطوبت کم مشخص شده است ، ممکن است در مرحله انتقال و ساخت در معرض شرایط نامطلوب بیرونی قرار گیرد. در این حالت ، ممکن است برای محافظت از پوشش توده ای ، روکش آب بندی مورد نیاز باشد ، حتی اگر برای شرایط استفاده نهایی مورد نیاز نباشد.

بنابراین ، هنگام تهیه مشخصات ، بسیار مهم است که بدانید سیستم پوشش در حین استفاده ، حمل و نقل و ساخت و همچنین استفاده نهایی در شرایط سرویس در معرض چه شرایطی قرار می گیرد.

  • چه چیزی بر دوام سیستم تأثیر می گذارد؟

در طول عمر خود ، یک سیستم پوششی متراکم ممکن است تحت شرایط مختلف محیطی قرار گیرد که بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. دوام سیستم پوشش بستگی به توانایی آن در تحمل این شرایط دارد ، به ویژه اثرات نامطلوب هوازدگی و خوردگی ناشی از آب ، رطوبت ، آلودگی ، تغییرات دما و نور ماوراء بنفش.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
پوشش ضد حریق پایه سیمانی چیست؟

برای یک سیستم پوشش ضد حریق، دو اثر زوال بسیار مهم وجود دارد.

  • خوردگی زیرلایه

مانند اکثر سیستم های پوشش، شرایط جوی جوی می تواند باعث خوردگی در سطح مشترک بین پرایمر و بستر شود که ممکن است طول عمر سیستم پوشش را کاهش دهد.

  • رطوبت و عملکرد شعله

به دلیل ماهیت واکنشی، پوشش‌های ضد حریق نسبت به آب و رطوبت حساس هستند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض رطوبت می تواند بر خواص زغال زایی پوشش تأثیر بگذارد و در نتیجه مدت زمان آتش سوزی کوتاه تر شود.

بنابراین، پوشش بالایی اغلب به عنوان یک پوشش سیلر عمل می کند و از رسیدن رطوبت به پوشش ضد حریق جلوگیری می کند. پوشش رویی باید بتواند در برابر عوامل جوی مانند نور UV، تغییرات دما و باران مقاومت کند. همچنین در آتش سوزی باید اجازه دهد که پوشش شعله ور واکنش نشان دهد و مانع انبساط نشود. بنابراین، تمام روکش ها باید قبل از تایید در شرایط آتش سوزی آزمایش شوند.

مانند سایر سیستم‌های پوشش محافظ، سیستم‌های پوشش تشدید کننده طبق استاندارد ISO 12944 «محافظت سازه‌های فولادی در برابر خوردگی توسط سیستم‌های پوشش محافظ» آزمایش و تأیید می‌شوند که روش‌ها و شرایط آزمون را برای ارزیابی درجه مقاومت در برابر خوردگی در محیط‌های مختلف مشخص می‌کند.

علاوه بر این، از آنجایی که دوام یک پارامتر کلیدی است، آزمایش‌های ویژه سیستم‌های پوشش ضد حریق پس از قرار گرفتن سیستم پوشش در شرایط استاندارد رطوبت UV و دما انجام می‌شود. برای به دست آوردن نشان CE، پوشش های ضد حریق باید مطابق با EAD350402 00 1106 آزمایش و تایید شوند، که پوشش های واکنشی برای محافظت در برابر آتش عناصر فولادی را پوشش می دهد. EAD روش‌ها و شرایط آزمایشی را برای ارزیابی توانایی سیستم پوشش برای حفظ مدت زمان آتش‌سوزی در تمام طول عمر مشخص‌شده‌اش در مواجهه با محیط خورنده مشخص می‌کند. محیط های نوردهی را از نوع Z2 (محیط های داخلی با رطوبت کم) تا نوع X (محیط های بیرونی در معرض) طبقه بندی می کند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
3 مزیت و معایب استفاده از پوشش ضد حریق

همانند ISO 12944 ، EAD تست های تسریع شده را برای ایجاد عملکرد مشخص می کند. با این حال، انجام تست های هوازدگی تسریع شده و طبیعی در طول توسعه سیستم توصیه می شود. تمام تست های تسریع شده در مقایسه با پانل های مرجع بدون هوا انجام می شود. پس از قرار گرفتن در معرض تجویز شده، مدت زمان آتش سوزی پانل های هوازده مقایسه می شود.

دو سیستم تست (ISO 12944 و EAD350402 00 1106) معادل مستقیم نیستند. ISO12944 به محیط های خوردگی و EAD350402 00 1106 به محیط های با دوام مشخص مربوط می شود. با این حال، هنگامی که با هم استفاده می شوند، نشانه خوبی از عملکرد ترکیبی ضد خوردگی و حفاظت در برابر آتش یک سیستم پوشش داده شده در محیط های مختلف ساخت و ساز و استفاده نهایی را نشان می دهند.

جدول سمت چپ، از فدراسیون پوشش بریتانیا، معادل تقریبی بین این دو استاندارد را ارائه می دهد.

آزمایش عملکرد ISO 12944 با هدف تعیین عملکرد ضد خوردگی یک سیستم پوشش با قرار گرفتن در معرض رژیم های آزمایشی مختلف، مانند غوطه وری در آب، تراکم آب، اسپری نمک خنثی و پیری چرخه ای انجام می شود. این آزمایش بین داخلی و خارجی تفاوتی قائل نمی شود. معیارهای اصلی عبور شکست خوردگی فولاد و عیوب فیلم، مانند تاول یا ترک است.

تست عملکرد EAD350402 00 1106 تعیین می کند که آیا عملکرد سیستم پوشش تشدید کننده آتش پس از قرار گرفتن در معرض شرایط مختلف آزمایش مانند چرخه های UV، رطوبت و دما حفظ می شود یا خیر. در این مورد، شرایط مختلف با محیط های بیرونی، داخلی یا نیمه در معرض مطابقت دارد.

برای اجرای پوشش ضد حریق با بهترین کیفیت با کارشناسان ما با شماره 02188754922 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

09121729035